in

1.6 milyon metrekarelik askeri alan imara açıldı

1.6 milyon metrekarelik askeri alan imara açıldı
1.6 milyon metrekarelik askeri alan imara açıldı

İller Bankası A.Ş. Mekansal Planlama Daire Başkanlığı göre hazırlanan plan değişikliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından itirazlar için askıya çıkarıldı. İstanbul’un anayasası niteliğindeki 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı ve daha alçak ölçekli planlar değiştirilerek askeri alan imara açılmış oldu.

Planı değiştirilen Arnavutköy Hadımköy’deki bölge için hazırlanan raporda askeri bölge olarak belirli olan 1 milyon 640 bin metrekarelik hazine arazisi, 22 Ocak 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı (Jandarma Genel Komutanlığı) arasında yapılan protokol hükümlerine tarafından başvuru formu yapılmak üzere “Rezerv Inşa Alanı” (yeni konut alanı) olarak belirlendi. Rezerv yapı alanı olarak belirlenen alan sınırlarının planlama çalışmaları dahilinde revize edilmesi ihtiyacının doğması üzerine mülkiyeti hazineye ve şahıslara ait 25 adet ilave taşınmaz da 8 Ağustos 2019’da rezerv inşa alanına alındı.

“NITELIKLI SANAYİ ALANI OLUŞTURULACAK”

Raporda, tasarlama alanının bir kısmındaki askeri alanın taşınması ile birlikte büyük ölçüde ulus mülkiyetinde yer alan alanın ‘sanayi ve depolama alanı’ olarak kullanılmasının hedeflendiği açıklandı. Raporda, “İstanbul genelinde ufak sanayi alanları ve öteki sanayi alanları dışarıda apartman altı gibi alanlarda etkinlik belirten imalathane, küçük sanayi işletmeleri ve ev alanları etki alanında yer alan küçük sanayi tesislerinin şehir dışına alınarak bütüncül ve sanayi tesislerinin bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede ve bu alanlara hizmet edecek fonksiyonların yer aldığı kaliteli bir sanayi alanı oluşturulması hedeflenmektedir” denildi.

2 BİN 330 İŞLETME YER ALACAK

Arazi; askeri alanlardan çıkartılarak ‘sanayi tesis alanı, açık spor tesisi, akaryakıt istasyonu, belediye hizmet alanı, dini tesis, kreş-huzurevi, meydan, turizm alanı, otopark, park, faizsiz yeşil bölge, devlete ait kurum alanı, sağlık tesis alanı, sosyal tesis alanı teknik öğretim alanı, ticaret alanı, tır parkı, yol’ olarak her tarafta planlandı.

EV ALANI BULUNMUYOR

1 milyon 640 bin metrekarelik tasarlama alanının 1 milyon 50 bin metrekarelik bölümünde 2 bin 330 adet işletme yer alacak. Sanayi tesis alanında 25 bin 597 kişinin istihdam edileceği, bu istihdama ek olarak yüzde 15 oranında ziyaretçi nüfusunun tasarlama alanında bulunacağı öngörüsü ile toplam gündüz nüfusunun 29 bin 436 kişi olacağı öngörülüyor.Planlama alanında önerilen ana fonksiyon ‘Sanayi Alanı’ olacak. Planda, bu fonksiyonun yanına ticaret alanları, donatı alanları, açık ve yeşil alanlar gibi sanayi alanlarını destekleyici fonksiyonlar önerildi. Planlama alanı içerisinde konut alanı bulunmuyor.

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

Arjantin ekonomisinde ‘yemin ver’ dönemi

Arjantin ekonomisinde ‘yemin ver’ dönemi

Beşiktaş maçı öncesi stadı temizlediler!

Beşiktaş maçı öncesi stadı temizlediler!