in

41 yaşındaki badana ustası DGS ile bilgisayar mühendisliğini kazandı

41 yaşındaki badana ustası DGS ile bilgisayar mühendisliğini kazandı
41 yaşındaki badana ustası DGS ile bilgisayar mühendisliğini kazandı

“İçimde ukde olarak kalmıştı”

Yaşadıklarını İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine anlatan badana ustası Mehmet Alpoğuz, “Ispartalıyım, 41 yaşındayım ve 27 yıllık boya ustasıyım. Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Iş Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı bölümü, 2004 yılı mezunuyum. Mezun olduğum yıldan daha sonra DGS sınavına girdim fakat kazanamadım. O zamanlar sınavı kazanamadığım için bu benim içimde ukde olarak kalmıştı. Benzer sınava geçen yıl de girdim. Geçen sene Türkçe bölümünü yapmadığım için puanım hesaplanmadı. Normalde, kendi hesaplarıma göre tatmin edici puanı almıştım gerçekten lakin olmadı. Bu durum beni daha da hırslandırdı. Bu yıl baştan sınava girdim. DGS’den 285 puan alarak, SDÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ne yerleştim, fazla mutluyum” dedi.

“Benden böyle bir şey beklemiyorlardı”

“Geçen sene sınava son 1,5 ayda çok çalışamamıştım fakat bu yıl kursa gittim. Birazcık çalıştım ve sağ olsunlar, hocalarımın faydasını da gördüm” diyerek sözlerini sürdüren Alpoğuz, “Ben kazandıktan daha sonra aileme bu durumu fazla geç söyledim. Onlar için de büyük sürpriz oldu ve fazla sevindiler. Çünkü, benden böyle bir şey beklemiyorlardı. Keza, ben üniversiteyi kazandığımı sosyal medyada da paylaşınca, lisedeki ve üniversitedeki hocalarımdan, arkadaşlarımdan fazla güzel tepkiler aldım. Hoş tepkiler geldi” biçiminde konuştu.

“Mesleğime bakarak, kazandığım bölüme şaşırdılar”

Piyasada ‘Sosyete boyacısı’ lakabıyla tanındığını dile getiren Alpoğuz, tercih edip kazandığı bölümün mesleğine göre insanları şaşırttığını anlattı: “Ben boya ustası olduğum için cümbür cemaat genelde inşaat mühendisliğini kazanmamı falan bekliyorlardı. Bilgisayar mühendisliği olunca birazcık şaşırttım herhalde insanları. Ama daha önce bilgisayar programcılığını okuyunca böyle oldu. Daha önce o okulu bitirdiğimi kimse bilmiyordu zaten. Mezun olunca bilgisayar programcılığı ile ilgili çok bir şey yapmadım zaten. Başlıca insanlar bizi boya ustası olarak, ‘Sosyete boyacısı’ olarak bildikleri için sosyal medyada paylaştıktan sonradan şaşırdı herkes. Hiç kimse bunu beklemiyordu fakat fazla sevindiler.”

“Okumanın yaşı yoktur”

Alpoğuz, sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

“Bilhassa hocalarıma, arkadaşlarıma, dostlarıma, akrabalarıma elde etmek üzere, bu konuda herkese ne değin teşekkür etsem azdır. İnanın, hepsi de ‘Okumanın yaşı yoktur’ diye nitelendirdi. Sahiden okumanın yaşı yoktur, yaş 40 da olsa, 41 de, 50 de olsa insan kendini geliştirmeli.”

“Gündüz badana ustalığına, gece de okulumuza devam edeceğiz”

Daha önce ‘Mobil Usta’ isminde mobil uygulama projesi bulunduğunu aktaran Alpoğuz, “Ben bu okulda okurken, o projeyi geliştirmeye devam edeceğiz. Çünkü, Türkiye çapında bir proje ve geliştirmeyi istiyoruz. Derhal, ben burada ikinci öğretim okumayı istiyorum ve bilhassa seçtim. Gündüz yeniden çalışacağız, boya ustalığına devam edeceğiz, akşam da mühendislikte okumaya devam edeceğiz. Okulu bitirince ne yapacağımı düşünmedim fakat eğer Mobil Usta’da biz zorunlu geliştirmeyi yaparsak, bununla alakalı Türkiye çapında bir başarıya ulaşırsak, bunun üzerinden devam etmeyi düşünüyorum” diye konuştu.

“Hiçbir süre hayallerini ertelemesinler ve hayallerinin peşinden koşsunlar”

Kendisi gibi içinde okuma ukdesi kalanlara tavsiyelerde bulunan Alpoğuz, “Ben şunu öğüt edebilirim; hiçbir zaman hayallerini ertelemesinler ve hayallerinin peşinden koşsunlar. Ben böylece yaptım, benim bir hayalimdi bu, 15 – 20 sene sonradan da olsa bu hayalimi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Herkesin içinde hayalini kurduğu mutlaka bir şeyler vardır, ona yoğunlaşıp, onunla alakalı bir egzersiz yapıp, peşinden koşmalarını tavsiye ederim. Ben badana konusunda ustayım fakat bilgisayar programcılığı konusunda kendimi demin ressam olarak görmüyorum. Burada okuduğumuz süreçte kendimizi azıcık daha geliştirip, inşallah o sektöre de el atacağız. Hayalimin peşinden gitmeye devam edeceğim. Sloganımız ‘Ustalıktan mühendisliğe’, güzel bir adım” ifadelerini kullandı.

Feti Kılıç

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

Girne patlama sonrası görüntülendi

Girne patlama sonrası görüntülendi

Beylikdüzü’nde film sahnelerini aratmayan ağız dalaşı kamerada

Beylikdüzü’nde film sahnelerini aratmayan ağız dalaşı kamerada