in

AB Komisyonu üyeleri belirlendi

AB Komisyonu üyeleri belirlendi
AB Komisyonu üyeleri belirlendi

Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme görevini yerine getiren AB’nin Bakanlar Kurulu üyeleri belirlendi. Uzun ağız dalaşı ve alıngan pazarlıkların ardından AB’nin birincil bayan başkanı Ursula Van Der Leyen, 26 üyeden birer temsilciden oluşan komiserleri açıkladı. Yeni komite, dev Brexit krizi ve ticaret savaşlarının yanı sıra, çevre, göç, yükselen AB karşıtlığı ve bütçe krizlerini de yönetecek.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’e yakınlığıyla bilinen ve Merkel’in Savunma Bakanlığı’nı yapan AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Brüksel’de bayan ve erkek eşitliğine dayalı komisyon üyelerini açıkladı. Kendisi de ilk kadın başkan ünvanını bölge Von der Leyen, kurul tarihinde ilk olarak 13-13 eşit sayıda bayan ve erkek komiser atayarak, yeni bir ilke daha imza attı. İngiltere’nin 31 Ekim’de AB’yi terkedeceği düşünülerek, AB Komisyonu’nda İngiliz üye yer almadı.

Başkanlık için Van der Leyen ile yarışan AB’nin iki deneyimli ismi, Hollandalı Kurul Başkan yardımcısı Frans Timmermans, Başkan’ın en iddialı olduğu konuyu, “iklim değişikliği” misyonunu yüklenecek. Timmermans, Von der Leyen’in AB’nin 2050 yılında tümüyle karbon yakıtlardan çıkmasını öngören “Yeşil anlaşmayı” hayata geçirebilmek için çalışacak.

Silikon Vadisi’ne canice yağrıdan komiser aynı görevde

Van der Leyen, komiserleri atarken, komiserlerin görevleri ile geldikleri ülkelerin sorunları aralarında bağlantı kurma stratejisini izledi. Silikon Vadisi’ne verdiği rekor cezalarla ABD’nin hedefi haline gelen ve Komisyon Başkanlığı için de uzun zaman adı geçen Danimarkalı kadın politikacı Margrethe Vestager, her tarafta “rekabetten” sorumluluk sahibi komiser oldu. Vestager, Avrupa’nın dijital çağa uyumu için yürürlüğe konan programları da denetleyecek.

Von der Leyen yeni komisyonda, koltuğu devralacağı Jean Claude Juncker’in ekibinden 8 ismi, ayrı görevlere getirerek korudu. Olağandışı biçimde, Vestager’in her tarafta rekabetten sorumluluk sahibi komiserliğe getirilmesi, AB’nin yazılı olmayan “bir komiser yeniden aynı göreve atanamaz” teamülüne de aykırı.

“Ticaretten sorumluluk sahibi” komiserliğe getirilen İrlandalı Phil Hogan da, komisyonun öteki bir hassas görevini üstlendi. Hogan, ABD ile yaşanan ticaret savaşlarını, İrlanda’yı çok yakından ilgilendiren Brexit sonrası İngiltere ile varılacak ticaret anlaşmasını ve AB’yi sarsan diğer ülkelerle yapılacak ticaret anlaşmalarını yönetecek.

Avrupa’yı sarsan göçmen krizinden en çok etkilenen ülkelerden Yunanistan’ın adayı olarak komisyona giren Margaritis Schinas da, göçmen sorununu idare eden ad olacak.

Avrupa savunmasını meydana getirmek isteyen Fransa’nın eski Savunma Bakanı ve AP milletvekili Sylvie Goulard, hakkında yolsuzluk iddiası bulunmasına rağmen “iç pazar ve savunma sanayi” komiserliğine getirildi. Goulard’ın komiser olabilmesi için Avrupa Parlamentosu’ndan onay alması gerekiyor.

Fransız adayı polis dinledi

Fransa’nın komiser adayı Sylvie Goulard hakkında, partisi MODEM’e mensup isimleri Avrupa Parlamentosu’nda çalışıyor göstererek maaş almalarını sağlamakla ilgili skandalda adı geçiyor. Van der Leyen, “Sanığın masumiyeti” ilkesini hatırlatarak, suçlamaların yalnızca bahis aşamasında olduğunu, listesinde bulunan her komiserin, “olağanüstü isimler” olduğunu söyledi.

Fakat , Fransız politikacının, ismi açıklandığı gün, Yolsuzlukla Uğraş ve Parasal Şube merkez bürosu polislerine açıklama verdiği ortaya çıktı. Sabahleyin erken saatlerde polis merkezine gelen Goulard’ın ifadesi öğleden sonraya değin devam etti.

Fransız bayan politikacı, AB komiserliğini kaybetmemek için parlamentoya 45 bin Euro geri ödeme yaptı. Bu ödeme Goulard’ın idari sorumluluğunu ortadan kaldırsa da, canice soruşturmasının sürmesini engellemiyor.

Goulard, partide çalışan birisini neden AP’de danışman gösterdiği sorusuna karşılık kendisini, “Artık yardımlaşmak istemediği asistanını katı bir şekilde işten kovmak yerine, yeni bir iş bulana kadar ücret almasına müsade verdiği” sözleriyle savunuyor.

Van Der Leyen başkanlığındaki yeni komisyonun tüm yeni üyeleri 30 Eylül ve 8 Ekim tarihleri arasında, AP milletvekilleri kadar dinlenecek. Komisyon, 22 Kasım’da AP Genel Kurulu’nda yapılacak oylamanın gerisinde, 1 Kasım’dan itibaren beş sene süreyle bu görevi yerine getirecek.

Diğer görevlendirmeler

Von der Leyen’in açıkladığı listeye göre, Letonyalı Valdis Dombrovskis “parasal hizmetler komiseri” olacak. İspanyol Josep Borell Fontelles, “Uluslarararası toplumda daha kuvvetli bir Avrupa” misyonunu üstlenecek. Slovakyalı Maros Sefcovic “kurumlar arası ilişkilerden sorumluluk sahibi komiser” olacak. Çek aza Vera Jourova, “Değerler ve şeffaflıktan”, Hırvat Dubravka Suica, “nüfus ve demokrasiden”, Avusturyalı Johannes Hahn, “Yöneticilik ve Bütçe’den”, Belçikalı Didier Reyndersi “Adalet’ten”, Bulgar Mariya Gabriel “yenilikler ve gençlikten”, Lüksemburglu Nicolas Schmit, “istihdamdan”, İtalya eski başbakanı Paolo Gentiloni “ekonomiden”, Polonyalı Janusz Wojciechowski, “tarımdan”, Portekiz Elisa Ferreira, “harmoni ve reformdan”, Macar Laszlo Trocsanyi, “komşuluk ve genişlemeden “, Rum Stella Kyriakides “sağlıktan”, Romen Rovana Plumb “ulaşımdan”, Maltalı Helena Dalli de “eşitlikten” sorumluluk sahibi komiser olacak.

İçişleri komiserliğini İsveçli Ylva Johansson alırken, “kriz yönetiminden” Slovenyalı Janez Lenarcic, “Milletlerarası ortaklardan” Finlandiyalı Jutta Urpilainen, “Enerjiden” Estonyalı Kadri Simson ve “Çevre ve okyanuslardan” da Litvanyalı Virginijus Sinkevicius sorumluluk sahibi olacak.

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

İhracat birim bedel endeksi ve ithalat bölüm bedel endeksi düştü

İhracat birim bedel endeksi ve ithalat bölüm bedel endeksi düştü

Yargıtaydan uyuşturucu kullanan işçiyle ilgili emsal karar

MITOS tırları davası gerekçeli kararı tamamlandı