in

Arjantin ekonomisinde ‘yemin ver’ dönemi

Arjantin ekonomisinde ‘yemin ver’ dönemi
Arjantin ekonomisinde ‘yemin ver’ dönemi

Latin Amerika’nın üçüncü büyük ekonomisi Arjantin’in Merkez Bankası borç krizini durdurmak ve spekülasyonları azaltmak için yeni kur kontrollerini açıkladı.

Yeni kur kontrolleri, döviz satın alan herkesin bu dövizi tahvil olmak için kullanmadan önce en düşük beş gün bekleyeceğine dair söz verdiğini belirten yeminli açıklama sunmasını gerektiriyor. Böylece hükümet ülkedeki para trafiği hakkında önceden data sahibi olacak. Önceki düzenlemeye göre dövizle senet alan biri hemencecik bu tahvili satarak yüzde 5-7 aralarında bir kâr sağlıyor ve piyasada dalgalanmaya niçin oluyordu.

Türkiye’de de geçen mayıs ayında Bankacılık Kontrol ve Düzenleme Kurulu kararı çerçevesinde 100 bin dolar ve üzerinde döviz alımlarının bir gün sonradan hesaplara geçmesine karar verilmişti.

MERKEZ DÖVİZ ALIMLARINI SINIRLAYABİLİYOR

Arjantin’de hükümet 1 Eylül’de aldığı kararla kur kontrollerini başlatmıştı. Ülkenin resmi gazetesinde yayımlanan karara tarafından, döviz rezervleri azalan merkez bankasına döviz alımlarını sınırlama yetkisi verilmişti.

PESO YERLERDE

Reuters’ta yer alan habere kadar geçen ay Arjantin Merkez Bankası dolarla mücadele edebilmek için döviz rezervlerinden 15 milyar dolar kaybetti. Merkez Bankası verilerine göre rezervler geçen ay yüzde 22 eridi.

Sadece ağustos ayında peso dolar karşı yüzde 22 değerinde kaybetti. Arjantin’de yıllık enflasyonun önümüzdeki aralık ayında yüzde 60 olması bekleniyor.

27 Ekim’de ülkedeki genel seçim şu lahza ekonomi gündeminin de bir numaralı maddesi. öte yandan Arjantin ekonomisinin seyri Türkiye ile de bazı benzerlikler gösteriyor. İki ülke de 2001 yılında derin bir hesaplı krize girmişti ama Arjantin’de kriz fazla daha sert şekilde hissediliyor, insanlar marketleri yağmalıyordu.

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

Ekmek ve simidin fiyatı artacak mı?

1.6 milyon metrekarelik askeri alan imara açıldı

1.6 milyon metrekarelik askeri alan imara açıldı