in

Ayder’de kentsel değişim otel ve otoparkla başlıyor

Ayder'de kentsel değişim otel ve otoparkla başlıyor
Ayder'de kentsel değişim otel ve otoparkla başlıyor

Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Turizm Merkezi’ duyuru edildi. aynı zamanda belediye mücavir alanı olan ve doğal güzelliği ile öne çıkan yaylada bu tarihten sonra rasgele yapılaşma başladı. 1994 yılında Milli Park, 1998 yılında ise Doğal SİT Alanı bildiri edilerek koruma altına alınan Ayder, 2006 yılında da Bakanlar Kurulu kararıyla, ‘Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi’ ilan edildi. Bu gelişmelerin arkasında yayla için yasaya tarafından 2 sene içerisinde Koruma Amaçlı İmar Planı oluşturulması gerekiyordu. Ama, aradan 21 yıl geçmesine rağmen plato için imar planları hazırlanmadı.

FIRARI YAPILAR YÜKSELDİ

Koruma planlarının uygulanması halinde yapılaşma tipi ve yoğunluğunun ama projeler kapsamında yapılabileceği Ayder Yaylası, her geçen gün doğal özelliğini yitirdi. Firari ve beton yapıların inşa edildiği plato ve çevresinde yüzlerce kişi, kaçak yapılaşma ile SİT ve Milli Park yasalarına muhalefetten yargılandı. Çamlıhemşin Belediyesi Meclisi, Ayder Yaylası’ndaki 290 yapıdan 158’i hakkında, kaçak ve ruhsata aykırı olduğu gerekçesiyle afet kararı aldı. Kaçak ve ruhsata tutarsız yapıların yıkılması için Halk İhale Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca hizmet alımı yoluyla açık ihaleye çıkıldı. Oysa facia ihalesine katılan firma olmayınca firari yapılar yıkılamadı. 5 ayrı koruma kararına rağmen firari yapıların yükseldiği Ayder Yaylası’nda TOKİ göre uygulanacak Kentsel Mutasyon Projesi için 5 ayrı plato modeli hazırlandı. Uygulanacak modelde dikey yerine maksimum 2 katlı yatay yapıların yer alması öngörülüyor. Proje, kaplıca merkezi yıkılarak yerine kaplıca oteli ile yer altına otopark yapımı ile başlayacak.

VALİ ÇEBER: ‘1800 ARAÇLIK OTOPARK YAPILACAK’

Rize Valisi Kemal Çeber, Ayder Yaylası’nda şehirsel mutasyon projesi uygulanacağını belirterek, “Şehirsel dönüşümle 1800 araçlık otopark inşaatı planlanıyor. Yaptığımız otoparkın üstü de yemyeşil olacak, millet otoparktan indiği zamanda seyir terasları gibi o güzellikleri görecekler. Ayder’in girişinde başlangıçta ‘otoparktan başlayalım’ dedik. Gidenler ayrıca trafik sıkıntısı çekmesin, yapacak olduğumuz şeyin emareleri orada görülsün ayrıca de define arazileri daha yoğunlukta olduğu için en dinç başlama yeri olduğunu düşündük. Ondan sonradan da bir değişiklik olmazsa termal otelin bulunduğu bölüm ticari alanlardan başlayacağız. Sonra 3-4 etaplık bir proje halinde hepsini tamamlayacağız” dedi.
‘3 YILDA TAMAMLANACAK’
Projenin basit olmadığını fakat 3 takvim süreçte tamamlanmasının hedeflendiğini de kaydeden Vali Çeber, “Hala arkadaşlarımız teknik anlamda keza zemin hem binaların şekli hem binaların oturumu hem alanların kullanımı biçiminde çalışmalara devam ediyor. Bu fazla basit bir meslek yok. Oradaki mekan sahiplerinden tutun da yerli bizim hemşehrilerimize kadar, ondan sonradan bu işi ticari anlamda şekillendirecek arkadaşların fikirleri alınıyor. Yönetmelik üstüne bunlar oturtulmaya çalışıyor varsa bir yönetmelik değişikliği bunun üzerinde çalışılıyor fakat 3 takvim bir süreç sonunda bunu tamamlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.
‘AYDER’İ KİRLETTİK, REZİL ETTİK’
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Ağustos 2017’de, katıldığı AK Parti Rize İl Başkanları Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısında, Ayder Yaylası ile ilgili, “Şu anki Ayder Yaylası bizim temsilimiz olamaz. Allah’ın bize verdiği Ayder ayrı, fakat biz Ayder’i kirlettik, rezil ettik. Ayder’i şehirsel mutasyon, değişimle şanına uygu bir ayla getireceğiz. Benzer değişim dönüşümü de Uzungöl’de yapmamız gerekli” değerlendirmesinde bulunmuştu.

AYDER YAYLASI

Ayder Yaylası, Çamlıhemşin ilçesinin 19 kilometre güneydoğusunda, bin 350 metre yükseklikte yer alıyor. Fırtına Deresi baştan başa özgün doğa güzellikleri izlenerek ulaşılan Ayder Yaylası, çevresini saran çam ormanları, şelaleleri, yöresel mimarideki evleri, çiçekleri ve bu çiçeklerden elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkarlar’a dayamış, çam örtülü yamaçlarla buruşuk bulunuyor. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistler 55 derece sıcaklıktaki şifalı kaplıca suyundan yararlanıyor. Kaplıca suyunun romatizmal, iç, bayan ve deri hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor. Yaylada trekking, cip safari, foto safari, kampçılık, dağcılık gibi birçok turizm aktivitesi de yapılıyor. Meşhur turizm merkezi Ayder Yaylası’nda, görüntü kirliliği oluşturduğu gerekçesiyle tartışılan, 1 Eylül’e kadar vakit bahşedilen salıncakların tamamı da kaldırılmıştı. Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

Jandarma ekipleri değişken araçta pala ele geçirdi

Jandarma ekipleri değişken araçta pala ele geçirdi

İran: Bolton'ın kovulması yetmez

İran: Bolton’ın kovulması yetmez