in

Bir Takım siteler aramalarda neden çıkmıyor? İşte nedeni

Bir Takım siteler aramalarda neden çıkmıyor? İşte nedeni
Bir Takım siteler aramalarda neden çıkmıyor? İşte nedeni

Aramalar göre gelen ziyaretçi sayısında büyük bir azalma görebilen bir takım internet mecraları, bunun etkisini hâlâ yaşıyor. 2019 yılının Nisan ayında saptama edilen bu sorun, tahminlere kadar, Google’ın indekslediği internet sitelerinin yüzde dördünü etkiledi.

Dünya üzerindeki toplam internet sitesi sayısının büyüklüğü hesaba katılırsa, yüzde dört epeyce yüksek bir istatistik. Arama motoru şirketi, yaptığı araştırmaların sonucunda neyin hatalı yapıldığını ve gelecekte aynı bir olay olması durumunda neler yapmayı planladığını detaylı bir şekilde açıkladı.

Google, yaptığı açıklamada kendi arama dizininin bir bölümünü geçici olarak kaybettiğini ifade etti. Bu bağlamda Google’ın neden kendi verilerini bir zaman baştan başa kullanamadığı ortaya çıktı. Yazılım şirketi, ilgili süre zarında arama endeksinin yeni bir versiyonunu dünyadaki tüm data merkezlerine dağıtıyordu.

Bu dağılma işleminin aslında rutin bir operasyon olduğunu söyleyen Google yönetimi, yapılan işlemin Google’a coğrafi olarak en yakın olan bilgi merkezlerinin en alakalı arama sonuçlarını seri bir şekilde internete sunabilmesini temin etmek adına yapıldığını dile getirdi.

Neden Google sitemi indekslemiyor

Tam da bu sırada meydana gelen problem, milyonlarca kişinin ziyaretçi kaybetmesine yol açtı. Arama motoru devi, internet sitelerinin trafik ve kazanç kaybetmesine ışık tutan hatayı yaşayanların aktarma işlemi sırasında ilgili güncellenen listede olmadığını söyledi.

Arama sistemi doğal olarak listede bulunmayan siteleri göremedi ve onları kaydedemedi. Ortaya çıktığı ayda böylece de etkin olmayan kusur, bugün oldukça etkili. Etkisi büyük ölçüde durdurulan sorun, bazı sitelerin arama metrikleri istatistiklerini bir zaman her tarafında düz bir çizgi halinde gösterdi.

Hiçbir iyi ya da fena bir gelişme yok anlamına gelen düz çizgi, site sahiplerinin morallerini bozdu. Arama konsolunu takriben iki haftada düzeltebilen Google, yeni irtibat stratejisini devreye soktuğunun altını çizdi.

Yeni irtibat stratejisi, kayda değer bilgilerin ayrıca sosyal ağ aracılığı ile hem de Arama Konsolu vasıtasıyla müşterilere iletilmesini sağlayacak. Bu strateji, 22 Mayıs 2019 tarihinden beri test ediliyor.

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

Yeni BMW 4 serisi görüntülendi

Yeni BMW 4 serisi görüntülendi

LG'den iki yeni model: V60S ve K50S

LG’den iki yeni model: V60S ve K50S