in

Çavuşoğlu, Norveç’te saldırıya uğrayan camiyi ziyaret etti

Çavuşoğlu, Norveç'te saldırıya uğrayan camiyi ziyaret etti
Çavuşoğlu, Norveç'te saldırıya uğrayan camiyi ziyaret etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide’nin davetine icabetle ülkede bulunduğu sırada, El-Nur İslam Merkezi Camisi’ne gitti.

Ziyaret sırasında Çavuşoğlu’na, Pakistan’ın Oslo Büyükelçisi Zaheer Pervaiz Khan ile Norveçli yetkililer eşlik etti.

El-Nur İslam Merkezi Camisi’nde 10 Ağustos’ta düzenlenen terör saldırısının izlerini inceleyen Çavuşoğlu, yetkililerden konuya ilişkin data aldı.

Çavuşoğlu, ziyaretin peşinde Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Oslo’da saldırıya uğrayan Nur camiini ziyaret ettik, geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. İslam düşmanlığına karşısında ihtiyatlı mesajlar veren Norveç makamlarına teşekkür ediyoruz. İslam karşıtlığını ancak daima birlikte yenebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Saldırganı 65 yaşındaki Refik ve 70 yaşındaki Jave engellemişti

Barum kentindeki El-Nur İslam Merkezi Camisi’ne 10 Ağustos’ta saldırgan Philip Manshaus’u 65 yaşındaki Muhammed Refik ve 70 yaşındaki Muhammed Ikbal Jave engellemişti.

Yerel basında, 21 yaşındaki saldırganın kapı kodu sebebiyle camiye giremediğini ve arka kapısından alev ederek girmeye çalıştığı yer almıştı.

Saldırı sırasında Refik saldırgana sarılarak engel olmaya çalışırken Jave de ona destek etmişti.

Manshaus’un, kendisine yöneltilen suç oluşturan ve terör saldırısı düzenleme suçlamalarını kabul ettiği ve saldırıdan yaklaşık 2 saat önce de üvey kız kardeşini öldürdüğü bildirilmişti.

Çavuşoğlu, Norveçte saldırıya uğrayan camiyi ziyaret etti

Norveç Başbakanı saldırıyı kınamıştı

Olayın arkasında Norveç Başbakanı Erna Solberg Twitter’da paylaştığı mesaj ile saldırıyı kınarken, korku ve İslam karşıtı tutumlarla çaba edilmesi gerektiğini dile getirmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da paylaştığı Twitter mesajı ile Solberg’e, Norveç’teki camiye yönelik terör saldırısının arkasından dünyada yükselen ırkçı ve İslam karşıtı akımlara karşı verdiği arkadaşça ve cesur mesajlar için teşekkür etmişti.

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 30 Ağustos mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 30 Ağustos mesajı

Profesör evinin balkonundan atlayıp intihar etti

Profesör evinin balkonundan atlayıp intihar etti