in

Emziren kadın seksi midir?

Emziren kadın seksi midir?
Emziren kadın seksi midir?

Emzirmenin, bebeklerin ruhsal, bedensel ve zekâ gelişimlerine faydası olduğu gibi anne sağlığına katkısı da yadsınamaz. Emziren kadınların doğum sonrası toparlanma süreci ayrıca maddesel keza ruhsal açıdan daha kolaydır. Rahim, yumurtalık ve meme kanserine yakalanma riskleri azdır. Ayrıca emzirmek doğa dostudur. Lakin tümü bu değin değil. Emzirmenin ucu vatana millete de dokunuyor.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre emziren kadınların ülkeye katkısı yılda 13 milyon dolar. Ölçeği küçültelim, aile bütçelerine katkısı 3000 dolar. Hadi canım demeyin. Belki hâli hazırda emziren bir anneyseniz emzirmeye devam edin!

Zira maması, suyu, elektriği, biberonu, mikropsuz aleti vs. derken hesap kabarıyor da kabarıyor. Pek ki 9 ay bunlara harcanan paraya 3 gece Bahamalar’da tatil yapılabiliyor. Ama emzirmek yaklaşık olarak ücretsiz! Emziren kadınlar için üretilen iç çamaşırları, giysiler, süt sağma makineleri, süt saklama poşetleri ve göğüs pedleri adamakıllı ihtiyaca tabi. İster al, ister alma.

Fakat gelin görün fakat dünya genelinde emzirme oranı %38. Türkiye’de ise birincil iki ayda % 69 olan oran, 5. ayda %24’lere geriliyor.

Peki, ama niçin? Bir bakalım.

Işlenmiş, memeler açısından koşul azıcık can sıkıcı olabilir. Kafa değin oluyorlar, eski cicili bicili, seksi sutyenlerin hiç biri olmuyor ve eyvah ancak kullanılmak zorunda olanlar da estetik fukarası. Bebek dişlenince kötü halde ısırılıyorlar ve en kötüsü de önlenemez bir şekilde boy kaybediyorlar. Bebek ortalama iki saatte bir acıktığından annenin hayatında bir süreliğine meme saati uygulaması başlıyor, e haliyle de işler azıcık aksıyor. Fakat yine de emzirmekten kolayı var mı? Her an, tekrar hazır yemek yemek. En kral fast food bile yanında yavaş kalır. Dahası menfaat maliyet analizinde meme mamaya Osmanlı tokadı atar.

Bu durumda düşüşe geçen emzirme oranlarını, şayet apaçık geçerli bir niçin yahut ama düşüşe geçen bilinçle açıklayabilirim.

Lakin dıştan bebeğini emziren kadınlara, ben de bundan nasibimi aldım, karşı cinsin gözünü dikip bakmasını hiçbir şeyle açıklayamam. O yüzden de tekrar başa dönüyor ve ısrarla soruyorum:

Emziren bayan seksi midir?

“Sitemizde köşe yazarı olarak yazı yazar bütün yazarlarımız yazdıkları yazı ve görüşlerden tamamıyla kendileri sorumludur. Köşe yazarlarının yazılarından dolayı İnternethaber Yayın AŞ. (elmaelma.com) hiçbir şekilde yasal yükümlülük kabul etmemektedir.”

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

Çocuğun anne babayla yatması bağımlılık yaratıyor!

Çocuğun anne babayla yatması bağımlılık yaratıyor!

Hamileler havuz yerine denizi tercih etmeli

Hamileler havuz yerine denizi tercih etmeli