in

Hindistan duyurdu! Cammu Keşmir’deki kısıtlamalar…

Hindistan duyurdu! Cammu Keşmir'deki kısıtlamalar...
Hindistan duyurdu! Cammu Keşmir'deki kısıtlamalar...

İçişleri Bakanlığı sözcülüğünün Twitter hesabından yapılan açıklamada, eyaletteki bütün sabit telefon ve bir takım bölgelerdeki mobil telefon hatlarında yaşanan kısıtlamaların giderildiği ve tüm sağlık kuruluşlarının hizmet vermeye başladığı belirtildi.

Açıklamada, eyaletteki bankaların açık olduğu ve ATM’lerin çalıştığı bilgisi paylaşılırken, okullardaki öğrenci ve öğretmen sayılarının da artmakta olduğu aktarıldı.

Halkın temel ihtiyaçlarına yönelik tatmin edici miktarda petrol ve tahıl ürününün depolandığı kaydedildi.

 
Hindistan’ın açıklaması, dün, Birleşik Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nde (İHK) Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 50’den artı ülkenin, özel statüsü kaldırılan ve dağıtılmış kısıtlamalara maruz kalan Cammu Keşmir’deki insan hakları ihlallerini durdurması için Yeni Delhi yönetimine çağrı yapmasının arkasından geldi.

öte taraftan, gözaltında tutulan eyaletin eski başbakanları, lokal siyasetçiler, aktivistler ve gazetecilere ilişkin izah etme yapılmadı.

Cammu Keşmir’in özel statüsünün kaldırılması

Hindistan, anayasanın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir’e ayrıcalık tanıyan 370’inci maddesini 5 Ağustos’ta iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmış, Cammu Keşmir’i iki birlik toprağına ayırmıştı.

Kararının ardından bölgede Hint güvenlik güçleri Cammu Keşmir’de asayiş operasyonlarını ve sivil millet üzerindeki baskıları, yoğunlaştırmış, bölgedeki tüm lokal partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

İngiltere’den bağımsızlığın kazanıldığı 1947’den bu yanlamasına Cammu Keşmir, kendi yasalarını çıkarabilen imtiyazlı konumdaydı. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mal edinmesine müsade vermeyen yurttaşlık yasasını da içeriyordu.

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

İmamoğlu'nun sandalyesi kırıldı, Erdoğan 'Bak bu yaptığın israftır' dedi

İmamoğlu’nun sandalyesi kırıldı, Erdoğan ‘Bak bu yaptığın israftır’ dedi

NATO: Türkiye terörle mücadelede çok kayda değer bir müttefik

NATO: Türkiye terörle mücadelede çok kayda değer bir müttefik