in

İngiliz hükümeti anlaşmasız Brexit senaryosunu açıkladı

İngiliz hükümeti anlaşmasız Brexit senaryosunu açıkladı
İngiliz hükümeti anlaşmasız Brexit senaryosunu açıkladı

Adını bir kuş türü olan “sarı çinte”den bölge ve hükümetin internet sitesinde yayımlanan belgede, anlaşmasız ayrılık durumunda ülkenin yakacak, yiyecek ve hap kriziyle aleyhinde karşıya kalacağı öngörülüyor.

20 madde halinde sıralanan “en fena şart senaryosuna” tarafından, Fransa üzerinden İngiltere’ye gelen kamyonların yüzde 50 ila 85’i gümrüğe takılacak, 2 günü aşan gecikmeler yaşanacak.

İngiltere ve Fransa arasındaki Manş Denizi’nden geçişlerde ciddi sıkıntılar görülecek ve bu durumun düzelmesi 3 ayı bulabilecek.

 
Feribot, tren ya da uçak ile seyahat edecek İngilizler, limanlar, tren istasyonları ve havalimanlarında beklemek zorunda kalacak.

Elektrik fiyatları önemli oranda artacak, hap tedariki uzayacak. Taze yiyecek sıkıntısı baş gösterecek ve buna tabi olarak fiyatlar yükselecek.

Büyük şirketler anlaşmasız ayrılığa tedbirli olsalar da ufak ve orta doruk işletmeler epeyce baskı duruma düşecek.

Düşük gelirliler ise gıda ve yakacak fiyatlarındaki herhangi bir artıştan daha fazla etkilenecek.

İngiltere genelinde protestolar ve karşı protestolar gerçekleşecek ve fazla sayıda polis gücü buralarda kullanılacak.

Ayrıca, halk düzeninde bozulmalar ve toplumsal gerginliklerde artış görülebilecek.

Madde madde olası senaryoların paylaşıldığı belgede 15. maddenin üzerinin siyahla kapatılması ise dikkati çekti.

İngiliz parlamentosunda pazartesi kabul edilen tasarıda, hükümetin anlaşmasız ayrılığa ilişkin belgeler ve planları yayınlaması gerekli kılınmıştı.

302’ye aleyhinde 311 oyla kabul edilen tasarıda, yalnızca planlar veya resmi kayıtlar değil, hükümet görevlilerinin elektronik posta, sosyal medya ve WhatsApp gibi uygulamalar aracılığıyla yaptığı tüm uluslararası yazışmaların açıklanması da öngörülüyordu.

Brexit süreci

Başbakan Boris Johnson, 31 Ekim’de anlaşma olsun veya olmasın İngiltere’yi AB’den ayırmaktaki kararlılığını çoğu kez yineliyor.

Eski Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı Brexit anlaşması parlamentoda 3 defa reddedilmişti.

Johnson, May’in istifa kararı almasının ardındaki Muhafazakar Partinin yaklaşık 150 bin üyesinin oylarıyla başbakanlık görevine seçilmişti.

 
İngiliz Parlamentosu, 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken anlaşmasız Brexit’i yasa çıkartarak engellemiş, hükümet AB’nin de onayıyla Brexit’i 31 Ekim’e ertelemişti.

Johnson, anlaşmasız da olsa Brexit’in gerçekleşmesini temin etmek ve parlamenterlerin mümkün bir müdahalesinin önlemek için parlamentonun tatil edilmesini istemişti.

Ama muhalafet ve Muhafazakar Partiden istifa eden parlamenterler, anlaşmasız Brexit’i önlemeye dönük bir tasarıyı kabul etmiş ve Johnson’ın erken tercih önerisini reddetmişti.

İngiltere, 2016’daki referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den bölünme kararı almıştı.

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

ABD'den Polonya'ya 6,5 milyar dolar layık F-35 satışı

ABD’den Polonya’ya 6,5 milyar dolar layık F-35 satışı

Venezüella'dan Bolton'a: Tarihsel hakikat savaş şeytanlarını değil etti

Venezüella’dan Bolton’a: Tarihsel hakikat savaş şeytanlarını değil etti