in

İskoçya mahkemesi: Parlamentoyu askıya olmak hukuk dışı

İskoçya mahkemesi: Parlamentoyu askıya olmak hukuk dışı
İskoçya mahkemesi: Parlamentoyu askıya olmak hukuk dışı

Edinburgh’da yapılan bir başvuruyu ele alan İskoçya’nın en yüksek mahkemesi, Başbakan Boris Johnson’un Parlamento’yu yeni yasama yılından önce 5 hafta süreyle erteleme kararını hukuka aykırı buldu.

Öbür partilerden milletvekilleri tarafından mahkemeye götürülen başvuruda hükümetin Parlamento’yu Salı gününden itibaren 5 hafta erteleme kararının hukuk dışı ve anti demokratik olduğu söyleniyordu.

İskoçya’nın en yüksek mahkemesinde üç yargıçtan oluşan heyet, hukuk dışılık iddiasının yerinde olduğuna karar verdi.

Yargıçlar, Başbakan Johnson’un kararı “Parlamentoyu müdahale etme gibi uygunsuz bir amaçla” aldığı konusunda birleşti ve kararda parlamentonun askıya alınmasının ‘yok hükmünde’ olduğu da ifade edildi.

Mahkemenin yürütmeyi erteleme yetkisi bulunmuyor. Bu durumda İskoçya mahkemesinin Parlamento’nun kapatılması kararını hukuka tutarsız bulmasının maddesel nasıl bir sonuç doğuracağı konusunda belirsizlikler var.

Hükümetin İngiltere Yüksek Mahkemesi’ne taşıdığı kararın 17 Eylül’de görüşülmesi bekleniyor.

İngiltere hükümeti, Parlamento’nun askıya alınmasının politik bir karar olduğunu, hukukun alanına girmediğini savunuyor.

Mahkeme kararının arkasından muhalefet partileri parlamentonun baştan toplanması çağrısı yaptı.

Oysa duruşma kararını “hayal kırıklığı” ile karşıladığını ifade eden hükümet, parlamentonun 17 Eylül’deki Yüksek Mahkeme’ye kadar askıda kalacağını açıkladı.

İngiltere Parlamentosu’nun İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışını düzenleyen bir anlaşma için tanınan sürenin dolmasına yani 31 Ekim tarihine fazla az bir zaman kala adet olduğundan fazla daha uzun bir vakit kapatılması kararı muhalefet partileri, hatta Muhafazakar Parti’nin kendi içinden eleştiler almıştı.

SNP: Parlamento’nun kapatılması kararı hükümsüzdür

İskoçya Milli Partisi (SNP) mahkemenin kararından hemencecik daha sonra Parlamento’nun faaliyetlerine verilen aranın bundan böyle hükümsüz sayılması gerektiğini savundu.

SNP’nin Yargı ve İçişleri sözcüsü Joanna Cherry, Parlamento’nun kapatılmasının Boris Johnson ve çevresindekiler kadar İngiltere’yi anlaşmasız bir Brexit’e zoraki bırakmak için düzenlenen bir komplonun parçası olduğuna ilişkin delillerin arttığını söyledi.

Boris Johnson hükümeti, parlamentoyu 14 Ekim’e dek askıya alan kararı Kraliçe II. Elizabeth’e onaylatmış ve bu haftadan itibaren parlamento oturumlarına 5 haftalık gerekli ara verilmişti.

Ayrıca İngiltere’nin AB’de kalmasından yanlamasına olan milletvekilleri keza de AB’den anlaşmasız çıkışa aleyhinde meydana çıkan vekiller hükümetin kararını parlamentoyu susturmak olarak yorumlamış ve Boris Johnson’a tepki, göstermişti.

Birincil başvuru formu reddedilmişti

Birleşik Krallığın AB’de kalmasından yanlamasına olan İskoç Ulusal Partisi milletvekili Joanne Cherry, parlamentonun askıya alınması kararını başlangıçta mahkemeye taşıyan isimdi.

Fakat o başvuruya bakan başat Lord Doherty, Johnson’ın kararının kanunlara yerinde olduğu ve başbakanın bu kararının mahkemelerde yok seçimde yargılanması gerektiğine karar vermişti.

İskoçya temyiz mahkemesi ise bugün bu kararı bozarak durdurma kararının hukuksuz olduğu hükmüne vardı.

Bugünkü kararla sonuçlanan başvuru ülkenin AB’den ayrılmasına aleyhinde kampanya yürütenlerin çoğunlukta olduğu değişik partilerden 70 milletvekili ve Lordlar Kamarası üyesi göre yapıldı. (BBC Türkçe)

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

Rekabet Kurumu Kamil Koç’un devrini onayladı

Rekabet Kurumu Kamil Koç’un devrini onayladı

Girne patlama sonrası görüntülendi

Girne patlama sonrası görüntülendi