in

İtalya Başbakanı’ndan göçmen çıkışı! Ceza istedi

İtalya Başbakanı'ndan göçmen çıkışı! Ceza istedi
İtalya Başbakanı'ndan göçmen çıkışı! Ceza istedi

Yeni kurduğu koalisyon hükümetiyle parlamentoda güvenoyu alma sürecini dün tamamlayan Başbakan Conte, yeni dönemdeki birincil dış gezisini Brüksel’e yaptı.

Brüksel’de AB’nin yeni liderleri ve görevi devretmeye hazırlanan mevcut liderleriyle ayrı olarak görüştü.

Conte, mevcut AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüşmesinin ardından İtalyan basınına değerlendirmelerde bulunarak, ülkesinin de başını ağrıtan düzensiz göç konusunda dikkati çeken bir çıkış yaptı.

Yamalı göçmenlerin aza ülkeler arasında dağıtımına katılmayan ülkelerin mali açıdan cezalandırılmasını gündeme getiren Conte, “(Göç konusunda) Geçici de olsa üzerinde bir anlaşma ihtimali var. İtalya’ya emanet edilen bu acele durumun idaresinden bir an önce çıkmalıyız. İtalya geçici de olsa bu mekanizmayla paylaşmayı istiyor. Göçmenlerin Avrupa düzeyindeki dağıtımına katılmayanlar, bunu finansal açıdan hissedecekler.” ifadelerini kullandı.

Conte, AB makamlarıyla görüşmelerinde bütçe yasasının idareli büyümeye yük verecek şekilde düzenlenmesi ve göç konusunu düzenleyen ve birlik üyelerini de bağlayan Dublin Anlaşması’nın bitmiş gözden geçirilmesine yönelik taleplerini de iletti.

Başbakan Conte, İtalya olarak geri dönüşlerin de bitmiş düzenlenmesi gerektiğini, bundan da memnun olmadıklarını söyledi.

Conte, Brüksel’deki temasları zarfında, AB Komisyonunun 1 Kasım’da göreve başlayacak olan yeni başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, AB Konseyinin 1 Aralık’ta göreve gelecek olan yeni başkanı Charles Michel, AB Konseyinin mevcut başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonunun mevcut başkanı Jean Claude Juncker ile ayrı ayrı görüştü.

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

İzmir’de 181 firari göçmen yakalandı

İzmir’de 181 firari göçmen yakalandı

İmamoğlu'nun sandalyesi kırıldı, Erdoğan 'Bak bu yaptığın israftır' dedi

İmamoğlu’nun sandalyesi kırıldı, Erdoğan ‘Bak bu yaptığın israftır’ dedi