in

Kadın esnaf sayısı artıyor

Kadın esnaf sayısı artıyor
Kadın esnaf sayısı artıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi’nde yayınlanan ilanlara göre bu yılın başında 285 bin 812 olan bayan esnaf ve sanatkar sayısının 7 bin 349 artışla 293 bin 161’e ulaştığını bildirdi. Böylece bayan esnaf ve sanatkar oranının 8 ayda yüzde 16,30’dan yüzde 16,47’ye yükseldiğini bildiren Palandöken, “8 ayda 7 bin bayan esnaf kazandık. Kadınlarımızın esnaflık yaparak ekonomik özgürlük elde etmeleri, ülkemizin kalkınması ve adalet ettiğimiz gelişmişlik düzeyine ulaşmamız için büyük siklet talep ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayan esnaf ve sanatkar sayısındaki artışın sevindirici olduğunu ancak tatmin edici olmadığını vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti:

“Sicil kayıtlarımıza göre kadınlarımız en fazla bakkal, büfe ve market işletmeciliğini tercih ediyor. Lokantacılık, kadın kuaförlüğü, pazarcılık ve konfeksiyonculuk da kadınlarımızın en fazla tercih ettiği iş kolları olarak ön sıralarda yer alıyor. Kadın esnaf ve sanatkarlarımızın artışı teşkilatımızın yanı sıra ülkemizin kalkınması açısından da sevindirici ancak tatmin edici değil. Kadınlarımızın ekonomiye daha fazla katkı maddesi sağlaması için çalışmalarımız sürüyor.”

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

Hayvansal üretim istatistikleri açıklandı

Hayvansal üretim istatistikleri açıklandı

Kılıçdaroğlu madencilik sektörü STK yöneticileriyle görüştü

Kılıçdaroğlu madencilik sektörü STK yöneticileriyle görüştü