in

Kanada’da tercih zamanı

Kanada'da tercih zamanı
Kanada'da tercih zamanı

Kanada’da 21 Ekim Pazartesi günü yapılacak genel seçimlerde, Federal Parlamentonun 338 üyesi belirlenecek.

Kanada’da 43. defa gerçekleştirilecek federal seçimlerde, ülke genelinde kurulacak sandıklarda takriben 26 milyon seçmen oy kullanacak

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, lokal saatle bugün sabah 10.00’da Kanada Genel Valisi Julie Payette’yi ziyaret ederek, Federal Parlamento’yu feshetmesini isteyecek.

Trudeau’nun bu ziyaretinin arkasında ülke genelindeki seçim kampanyası da resmen başlamış olacak. Kanada Federal Genel Seçimlerine, Başbakan Justin Trudeau liderliğindeki Liberal Parti, Andrew Scheer liderliğindeki Muhafazakar Parti, Jagmeet Singh liderliğindeki Yeni Demokrat Parti, Elizabeth May liderliğindeki Yeşiller, Yves-François Blanchet Quebec Bloğu, Maxime Bernier liderliğindeki İnsanların Partisi ve bağımsızlar katılıyor.

Son olarak 2015 yılında yapılan federal genel seçimlerde, 184 milletvekili ile kimsesiz iktidarı yakalayan Liberal Parti Lideri Justin Trudeau, SNC-Lavalin Skandalı sebebiyle huzursuz bir kampanya dönemine giriyor. Federal etik kurallarını çiğnediğini itiraf eden Başbakan Trudeau, bunu binlerce insanın işini kaybetmesini durdurmak için yaptığını açıklamış, ancak kamuoyunu yeterince tatmin edememişti.

Kanada’daki kamuoyu yoklamalarında Andrew Scheer liderliğindeki Muhafazakar Parti ile iktidardaki Liberal Parti’nin arasında eksik bir fark bulunuyor. Ülkede bir siyasi partinin tek başına hükümeti kurabilmesi için, 21 Ekim Pazartesi günü yapılacak ve parlamentodaki 338 milletvekilinin belirleneceği seçimlerde, minimum 170 sandalyeye sahip olması gerekiyor. Kanada’da 2015 yılı seçimlerinde 25 milyon 939 bin 742 seçmenin yüzde 68,3’ü sandık başına sırası gelmişken, bu yılki seçimlere katılımın daha yüksek olması bekleniyor.

Ülke tarihinde en yüksek katılım, yüzde 79,4 ile 1958 yılında yapılan seçimlerde gerçekleşmişti.

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

CIA 10 yıl boyunca zihin kontrolü üstünde çalışmış

CIA 10 yıl boyunca zihin kontrolü üstünde çalışmış

ABD Hamas ve İran'a karşın yeni yaptırımlar açıkladı

ABD Hamas ve İran’a karşın yeni yaptırımlar açıkladı