in

Kılıçdaroğlu madencilik sektörü STK yöneticileriyle görüştü

Kılıçdaroğlu madencilik sektörü STK yöneticileriyle görüştü
Kılıçdaroğlu madencilik sektörü STK yöneticileriyle görüştü

Madencilik sektörünün sorunlarını STK yöneticilerinden dinleyen Kılıçdaroğlu, “CHP olarak madenlerin çıkarılmasına karşı değiliz. Çevre örgütleriyle sektör olarak diyalog kurmanızda yarar var. Bunun için biz parti olarak hakem olmaya hazırız” dedi. Kılıçdaroğlu, STK yöneticilerinin talebi üstüne Türkiye’deki madenleri araştırmak ve sektörün sorunlarını yerinde saptamak için komisyon kurulması sözünü verdi.

Kılıçdaroğlu, dün CHP Genel Merkezi’ndeki makamında gerçekleşen görüşmeye, Altın Madencileri Derneği Başkanı Hasan Yücel, Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Ali Emiroğlu, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Okumuş Dinçer, Türkiye Bilye Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Idare Heyeti üyesi Mehmet Yılmaz ile CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal katıldı.

Edinilen bilgiye takriben takriben 45 dakika süren görüşmede madencilik sektörü yöneticileri, Çanakkale Kirazlı’da bir altın madenine karşısında başlatılan eylemin giderek yurt genelinde bütün madenlere aleyhinde linç kampanyasına dönüşmesinden duydukları endişeyi dile getirerek, sektörün içinde bulunduğu koşul, yapılan incelemeler ve dünyadaki uygulamalar hakkında detaylı rapor ve fotoğraflar eşliğinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ayrıntılı data verdi.

“YANLIŞ BİLGİLERLE SEKTÖR LİNÇ EDİLİYOR”

Görüşmede, son günlerde yurt geneline yayılan eylemlerin madencilik sektöründeki tüm işletmelere karşın haksız ve negatif bir tepkinin oluşmasına yol açtığına dikkat çeken madencilik sektörünün yöneticileri, “Bilhassa sosyal medyada yayılan, madencilik tekniği, bilimsel verilerden uzakta, çarpıtılmış bilgiler ve veriler yüzünden madencilik sektörünün tümüne karşısında bir linç kampanyası başlatılmıştır. Yanlış ve çarpıtılmış bilgilerle başlatılan bu olumsuz kampanyayla az kalsın madencilik sektörü yargısız infaza ast tutulmuş ve sektörün bütünü zan aşağı bırakılmıştır. Konu bir firmaya gösterilen yerel tepki boyutunu aşarak tüm madencilik sektörünü hedef gösteren ve madenciliği toptan reddeden ulusal bir nitelik kazanmaya başlamıştır. Nitekim son günlerde Çanakkale dışındaki bir takım maden işletmelerine sirayet eden muhtelif toplumsal tepkiler, bu kaygımızı doğrulamaktadır.  Acil ve etkin tedbirler alınmaması halinde mevcut toplumsal hareketlerin ülkemizde madencilik faaliyeti yapılamaz ayla getireceğinden endişe duymaktayız” uyarısında bulundukları öğrenildi.

“LOKOMOTİF DURURSA TREN İLERLER Mİ?”

Madencilik sektörünün, 2019 yılının ilk çeyreğinde yüzde 9,2 küçüldüğünü, sektörde ciroların düştüğünü, ihracatta da 5 milyar dolardan 4 milyar dolarlara gerilediğini, işletmelerin “yarın endişesini” taşıdıkları, sektörün binbir sorunla boğuştukları bir ortamda bu eylemlerin başlatılmasını manidar bulduklarını gösteren STK yöneticileri, “Çanakkale’deki gelişmelerin madencilik sektörü dışarıda, hammaddelerini madenlerden tedarik eden seramik, cam, çimento, mermer, badana, alçı fabrikaları, demir-çelik, kâğıt, soda, gübre-yem sanayileri, beton santralleri ve güya gibi onlarca sektörü de tehlikeye düşüreceğine şüphe yoktur. Bu koşul, ülkemizi madencilik bakımından dışa bağımlı ve gerekli olarak ithalatçı yapacaktır. Madenler, bir ülkenin kalkınmasının lokomotifidirler. Lokomotif durursa, tren ilerler mi? Arkadaşça duygularla başlayan fakat son günlerde ayrı bir boyuta taşınan eylemler durmazsa Türkiye’nin kalkınmasında öncü rolü üstlenebilecek en manâlı sektör durma noktasına gelecek. Çünkü linç kampanyasıyla birlikte sektörde yatırımlar bıçak gibi kesildi” bilgisini Kılıçdaroğlu’na aktardıkları bildirildi.

“KOMITE KURUN MADENLERİ İNCELEYİN”

Türkiye’de her sektörde olduğu gibi madencilik sektöründe de hataların ve yanlışların bulunabileceğine uyarı çeken sektör yöneticileri, “Biz içimizdeki yanlışlıkları, fena örnekleri muhakkak savunmuyoruz. Birkaç yanlış tatbik yüzünden madencilik sektörünün tümünün infaz edilmesi içten değildir.  Sektörü temsilci STK’lar olarak madencilik faaliyeti yürüten bütün firmaların yüksek iş güvenliği standartlarıyla çevreye ve topluma aklıselim faaliyet göstermesi gerektiğine inanıyor ve bunu özendirme ediyoruz. Bu çerçevede ülkemizin benzersiz tabiatını korumak ile yeraltı zenginliklerimizi ekonomiye kazandırma hedefleri arasında optimum bir denge kurulması gerektiğine inanıyoruz. Devam etmekte olan madencilik karşıtı gelişmelere kısa vadeli bir görüş açısından uzak şekilde, aklıselim ve sükûnetle yaklaşılmalıdır. Bunun için biz her türlü katkıyı yapmaya hazırız. İyi örnekleri araştırmak, madencilik sektörünün içinde bulunduğu sorunları saptamak için, uygun görürseniz TBMM Çevre Komisyonu üyeleri öncelikle olmak üzere yerinde göreceğiniz sayıda milletvekillerinden oluşan bir kurul kurarak, madenlerimizi uygun incelemesinin yardımcı olacağına inanıyoruz. Eğer, böyle bir komisyon oluşturulursa kamuoyunda oluşan bilgi kirliliğinin de önüne geçilir” önerisinde bulundukları öğrenildi.

“DİYALOG İÇİN HAKEM OLMAYA HAZIRIZ”

STK yöneticilerinin sorunlarını ve taleplerini dinleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise, insan yaşamını yakından ilgilendiren madencilik sektörünün sıcak siyasetin tartışma alanı yok, partilerüstü bir hoşgörüyle ele alınması gerektiğini vurgulayarak, “Anayasımıza kadar, madenlerin tasarrufu devletindir. Bu yüzden, madenlerimizin, çıkarılmasına, ekonomiye kazandırılmasına parti olarak elbette karşısında değiliz. Tersine, çevre hassasiyetlerini dikkate alan,  iş sağlığı ve güvenliğine itina bildiren her türlü madenin üretilerek ekonomiye kazandırılmasından yanayız. Son dönemde çoğalan çevre hareketlerinde de parti olarak bu çerçevede hareket ettik. Ama parti olarak, çevre hassasiyetlerini ön plana çıkaran sivil toplum kuruluşlarıyla, madencilik sektörü arasında diyalog kurulmasından yanayız. Madencilik sektörüyle, çevre örgütleri aralarında yardımsever olacağına inandığımız bu iletişimin kurulması noktasında biz hakem rolü üstlenmeye, her türlü katkıyı sunmaya da hazırız. Diyalog olursa, kamuoyunda madenlerimiz konusunda oluşan veri kirliliğinin de önüne geçilir” tavsiyesinde bulunduğu öğrenildi.

KOMISYON ÖNERİSİNE YEŞİL IŞIK YAKTI

Madencilik sektörü yöneticilerinin CHP’den milletvekillerinden oluşacak bir komisyonun, Türkiye’deki maden ocaklarını gezmesi talebine de yeşil ışık yakan Kılıçdaroğlu, “Madem böyle bir talepte bulunuyorsunuz bunu gerçekleştirebiliriz. Milletvekili arkadaşlarımızdan bir kurul kuralım ve Türkiye’deki madenlerde bir inceleme yapalım. Madem, madenciliğin uluslararası standartlarda, çevreye gerekli özeninin gösterilerek üretilmesinden yanayız, bunu sağlayacak adımların atılması aşamasında elimizden gelen her türlü katkıyı parti olarak sunarız. Böyle bir komisyonun kurulması bu aşamada yararlı olabilir. Umarım kamuoyunda madencilik sektörü konusundaki hatalı bilgilerin düzeltilmesine de katkı maddesi yapar. Biz milletvekilli arkadaşlarımızla görüşerek bir komite kuralım ve o komite yurt genelinde madenlerde incelemelerde bulunsun” sözünü verdiği bildirildi.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ RAPOR SUNDU

Görüşmede sektör temsilcileri keza, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na, madencilik sektörünün aleyhinde karşıya bulunduğu sorunların aktarıldığı; ruhsat güvencesi, maden ruhsat ve müsade işlemleri (ÇED, GSM, Orman, Otlak vb.),  yüksek orman bedelleri, uzun bürokratik işlemlerin azaltılması, maden kanunun her yerde düzenlenmesi gibi taleplerinin de yer aldığı “Sektör Sorunları ve Çözüm Önerileri”  başlıklı ayrıntılı bir rapor sundukları da kaydedildi.

Madencilik sektörü yöneticilerinin önümüzdeki günlerde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile de bir mülâkat yapmaları bekleniyor.

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

Kadın esnaf sayısı artıyor

Kadın esnaf sayısı artıyor

Küresel ticaretteki stres ABD'de bin CEO'yu işinden etti

Küresel ticaretteki stres ABD’de bin CEO’yu işinden etti