in

KKTC’de askeri cephane deposunda şiddetli patlamalar

KKTC'de askeri cephane deposunda şiddetli patlamalar
KKTC'de askeri cephane deposunda şiddetli patlamalar

KKTC’nin Girne şehrinde askeri bölge içindeki koruluk alanda başlayan yangın, cephane deposuna sıçradı. Mühimmat deposunda sıralı yaşanan patlamalar üzüntü yaratırken, bölgeye itfaiye afiyet ve polis ekipleri sevk edildi. Emniyet nedeniyle askeri birliğe yakın bölgedeki bir otel ile çevrede oturanlar terhis edilmeye başlandı.

Durum Girne’nin Çatalköy bölgesindeki askeri birlikte meydana geldi. Askeri alan içerisindeki koruluk alanda meydana çıkan yangında alevler mühimmat deposuna sıçradı. Bölgede yer alan askerler uzaklaştırılırken, seri halinde patlamalar meydana geldi. Çevredeki yerleşim yerlerinden de duyulan patlamalar üzüntü yarattı. Alevlerin gökyüzünü aydınlattığı olay nedeniyle ihbar üstüne bölgeye, itfaiye, sıhhat ve polis ekipleri sevk edildi.

Olaydan kısa süre sonradan KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, patlama ile ilgili sosyal medyadan veri paylaştı. Bakan Özersay’ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Girne’nin doğusunda kısa bir vakit önce maalesef askeri bölge içerisinde bir cephanelikte yangın çıkmış ve sırt sırta patlamalar meydana gelmiştir. Gerek askeri yetkililerimiz, gerekse polis genel müdürlüğü ile temas halinde olaya müdahale ediyoruz. Sağlıklı bilgiye ulaşır ulaşmaz kamuoyu ile paylaşacağız. Az sonra ben de bölgede olacağım.”

KKTC’de üstteki seviye bürokratlar da patlamanın gerisinde askeri bölgeye hareket etti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve ülkede ödev yapan üstteki seviye bürokratlar, askeri yetkililerden veri aldı.

AKINCI: ÖNCELİĞİMİZ CAN GÜVENLİĞİ

Basın mensuplarına data veren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Belirlenmiş bir mesafede tedbir olmak ve patlamaların bitmesini beklemek gerekiyor. Öyle bir olay ancak bu, itfaiye arabulucu ile de yangına müdahale edemiyorsunuz. Bu gece oldu, gündüz de olsa helikopter ile müdahale edemiyorsunuz zira tehlikeli olabiliyor. Birinci öncelik can güvenliği, ilgili makamlar da bunun gereğini yerine getirdiler. Somut zarar noktasında da kırılan camlar var. Bunların yaraları sarılır. Her olumsuzluktan geleceğe dönük olumlu dersler çıkarmak bizim görevimiz. Bu olayda da bunu yapmak gerekecek, bunun yeri ve zamanı da şimdi değil. Hepimize geçmiş olsun” dedi.

TATAR: HİÇBİR ASKERİMİZE HASAR GELMEDİ

Başbakan Ersin Tatar da, “Hepimize fazla geçmiş olsun. Aldığım bilgiye takriben ufak bir yangının ilerlemesiyle mühimmat deposunda büyük bir yangın oldu. Çok şükür ki hiçbir askerimize de her hangi bir hasar gelmedi, hiçbir can kaybı olmadı. Bu şekilde bu risk de atlatılmış oldu. Patlamalar azaldı. Cephane deposundaki bu patlamalar sona erdikten sonra gereken araştırmalar yapılacaktır. acilen serinkanlı bir şekilde peşine düşüp takip ediyoruz. Patlama ile bölgede bir panik yaşandı ancak devletin tüm kurum ve kuruluşları olay yerinde olayı yakinen takibe almışlardır” diye konuştu.

OTEL VE MESKEN YERLERİ TAHLIYE EDİLDİ

Askeri birlikteki cephane deposunda ardı arkası kesilmeyen ve gökyüzünü aydınlatan patlamalar sebebiyle bölgenin boşaltılması kararı alındı. Polis ekipleri 5 yıldızlı bir otel yetkilileriyle görüşerek tahliye edilmesini istedi. Arkasında çevredeki yerleşim yerlerinde oturanlar evlerini terhis etmeleri konusunda uyarıldı. Bölgenin boşaltılması istendi.

YARALILAR VAR

BU VESILEYLE KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, gazetecilere yaptığı kısa açıklamada yangın ve arkasından meydana gelen patlamalarda, çevreye dağılan sırça ya da değişik materyaller sebebiyle yaralananlar olduğunu oysa şu lahza için can kaybı yaşanmadığını belirtti. Özersay, “hemen yangın cephanelik bölgesinde içten içe patlamalarla devam ediyor, her patlamada şarapnel parçaları da atıldığı için bölgeye girişler kapalı, güvenli bir bölge yaratıldı. Bölgedeki elektrikler de tedbir olarak kesildi. Ilk belirlemeye kadar can kaybı yok, ilk patlamada camlar parçalandığı için bir takım cam kesikleri olan bireyler var ama o noktada ambulans mevcut. Arapköy’deki vatandaşlar tedbir için köyü kayda değer ölçüde boşaltmış durumdadırlar ancak oraya dönük ilerleyen bir yangın mevcut değildir. Şu an itibariyle etrafa yayılan bir yangın yoktur.” ifadelerini kullandı.

EMNIYET MÜDÜRLÜĞÜ: YANGINA HENÜZ MÜDAHALE EDİLEMİYOR

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise seri patlamaların yaşandığı mühimmat deposundaki yangına demin müdahale edilemediği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bu sabahleyin 01.30 sıralarında, Girne Acapulco kavşağı yakınlarında bulunan askeri birlik içerisinde demin tespit edilemeyen sebepden nedeniyle meydana çıkan yangın sonucu birlik içerisindeki cephane deposunda patlamalar meydana geldi ve patlamalar halen devam etmektedir. Şu an için herhangi bir zarar görmüş veya can kaybı tespiti yoktur. Bölgede geniş güvenlik ve trafik tedbirleri alınmış olup, güvenlik açısından Girne-Değirmenlik Anayolu ile Acapulco kavşağından itibaren Girne-Esentpee Anayolu trafik akışına kapatılmıştır. Yangına hemen şimdi müdahale edilemiyor.”

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

Merkez Bankası faizi ne dek düşürecek

Merkez Bankası faizi ne dek düşürecek

Trump'tan Bolton için ağır sözler

Trump’tan Bolton için ağır sözler