in

Merkez Bankası faizi ne dek düşürecek

Merkez Bankası faizi ne dek düşürecek
Merkez Bankası faizi ne dek düşürecek

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) bugün toplanıyor. Piyasalarda beklenti PPK’dan faiz indirimi kararı çıkması yönünde. Merkez Bankası’nın faizi ne değin indireceği ise ilgiyle bekleniyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar günü AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı’nda yaptığı konuşmada, “Enflasyon düşüyor, faizler iniyor, daha da düşecek. Perşembe para piyasası kurulu toplanıyor. İnanıyorum ama faizler daha da düşecek. Faiz düştükçe enflasyon da düşecektir, bunu göreceksiniz” açıklamasında bulunmuştu. 

Türkiye Istatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ağustos ayına dair geçen hafta açıkladığı enflasyon verisinin beklentilerin aşağıda gelmesi de, piyasada faiz indirimi yönünde bir beklenti oluşturdu.

Ağustos ayında takvim enflasyon yüzde 15,01 olarak geldi.

Bu verinin enflasyonun düşüş trendinde olduğunu göstermesiyle Türk Lirası değerinde kazandı ve analistlerde Faiz indirimi beklentisi meydana geldi.

‘Küresel tehlike iştahı belirler’

Şeker Yatırım ekonomistlerinden Serkan Gönençler, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, faiz indiriminin ne dek olacağının bu haftaki küresel risk iştahı tarafından belirleneceğini söyleyerek TCMB’nin daha önceki açıklamalarına bakıldığında 200-250 baz puanlık bir indirimin beklenebileceğini aktardı.

Reuters’a ismini vermeden konuşan, bir bankanın döviz işlemleri masasının başında bulunan bir tahlilci ise “bariz bir indirimin Türk Lirası’nı şoklara açık bir hale getireceğini” vurgulayarak piyasaların en az 200 baz puan faiz indirimi beklentisinde olduğunu ekledi.

‘Medyan beklenti 275 baz puan indirim’

Ekonomi kanalı Bloomberg HT’nin anketine katılan 22 kurumun medyan beklentisi ise politika faizinde 275 baz puan indirim olacağı yönünde.

Meslek Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede bu toplantıda 250 baz puan indirim ve indirimlerin yılın kalanında da devam etmesini beklediklerini söyledi.

JP Morgan ekonomisti Yarkın Cebeci, enflasyon verisi sonrası yayımladığı raporunda faiz indirim beklentisini 125 baz puandan 275 baz puana yükselttiklerini aktarmıştı.

Nomura International Küresel Piyasalar Araştırma bölümünden gelişmekte olan piyasalar ekonomisti İnan Demir ise Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada 200 baz puan indirim beklediklerini ifade etti.

Temmuz’da 425 baz puan düşürüldü

PPK, Temmuz ayında yaptığı toplantısında politika faizi olan bir haftalık repo faizini 425 baz puan altında çekerek yüzde 24’ten yüzde 19,75’e indirmişti.

Böylece Merkez Bankası 2015’ten bu yana ilk kez politika faizini düşürdü. Banka daha önce hiç bu oranda bir faiz indirimine gitmemişti.

Temmuz ayındaki görüşme, o dönemde TCMB’nin başına yeni atanan Murat Sakin başkanlığında yapılan birincil toplantıydı.

Temmuz ayının başında TCMB Başkanı Murat Çetinkaya sürpriz bir kararla Cumhurbaşkanı Erdoğan göre görevden küskün ve yerine TCMB Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Murat Sakin başkan olarak atanmıştı. (BBC Türkçe)

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

Bilim adamlarını heyecanlandıran buluş! O gezegende su

Bilim adamlarını heyecanlandıran buluş! O gezegende su

KKTC'de askeri cephane deposunda şiddetli patlamalar

KKTC’de askeri cephane deposunda şiddetli patlamalar