in

NATO: Türkiye terörle mücadelede çok kayda değer bir müttefik

NATO: Türkiye terörle mücadelede çok kayda değer bir müttefik
NATO: Türkiye terörle mücadelede çok kayda değer bir müttefik

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO karargahında, ABD’de 18 sene önce düzenlenen 11 Eylül terör saldırılarını anma töreninin gerisinde basının sorularını cevapladı.

Türkiye’nin terörle mücadeleye ne cins bir katkı sunduğunun sorulması üstüne Stoltenberg, “Türkiye, terörle uğraş zarfında geçmişte de derhal de fazla önemli bir müttefik olmuştur” diye konuştu.

Stoltenberg, Türkiye’nin bilhassa Afganistan’da terörle mücadelede öncü ülkelerden biri olduğunu kaydederek bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini, Afganistan’a olan kararlılığı onaylama ettiklerini açıklama etti.

“DAEŞ’LE MÜCADELEDE TEMEL ROL”

Türkiye’nin Irak ve Suriye’de DAEŞ’le çaba konusunda da esas rol üstlendiğini belirten Stoltenberg, “Türkiye’nin katkıları ve sağladığı altyapı olmadan, DAEŞ’e karşı söz konusu başarıları olmak çok daha şiddet olurdu” ifadesini kullandı.

NATO’nun Suriye’de sahada olmadığını anımsatan Stoltenberg, bundan başka ABD ve Türkiye gibi iki NATO müttefikinin faaliyetlerini koordine etmesinden ve birlikte hareket etme yolları aramalarından memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

Hindistan duyurdu! Cammu Keşmir'deki kısıtlamalar...

Hindistan duyurdu! Cammu Keşmir’deki kısıtlamalar…

İBB'den Kuruçeşme'deki otel inşaatıyla ilgili yorumlama

İBB’den Kuruçeşme’deki otel inşaatıyla ilgili yorumlama