in

Papa’dan İngiltere’ye çağrı! Anında devret

Papa'dan İngiltere'ye çağrı! Anında devret
Papa'dan İngiltere'ye çağrı! Anında devret

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, İngiltere’ye, Birleşik Milletler (BM) Genel Kurulunun geçen mayıs ayında kabul ettiği “İngiltere’nin, Hint Okyanusu’ndaki Chagos Takımadaları’nın kontrolünü 6 ay içinde bırakarak ada devleti Morityus’a devretmesi” yönündeki karara uyarlama çağrısı yaptı. 
 

Papa, Mozambik, Madagaskar ve Morityus’tan oluşan 31. dış gezisi dönüşünde, Antananarivo-Roma seferinde uçakta bu seyahatini takip eden gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Morityus’tan bir gazetecinin Chagos Takımadaları’nda yaşayanların 50 sene önce topraklarını terk etmek zorunda kaldığını ve geçen mayısta BM’nin buna karşın karar almasına rağmen İngiltere ile adalardan birini üs olarak kullanan ABD’nin bu adaları devretmediğini hatırlatması üzerine Papa, milletlerarası kuruluşların kararlarına herkesin uyması gerekliliğine dikkati çekti.

BM kararına ad vermeden atıfta yer alan Papa, “Uluslararası Yargı Divanı, BM gibi tanıdığımız, katkıda bulunduğumuz milletlerarası kuruluşları düşünelim. Onlar bir kararı onayladığında bizim de insanlık olarak buna uyma zorunluluğumuz var.” diye konuştu.

Milletlerarası kuruluşların, mahkemelerin kararlarına uygunluk gerekliliğine vurgu yapan Papa, “BM, uluslararası mahkemeler, bunun için oluşturuldu.” dedi.

Katoliklerin ruhani lideri, “Bir halkın kurtuluşu geldiğinde (bağımsızlığını sağladığında), hakim devletin oradan gitmesi gerekir. Afrika’da bu süreç öyle fazla defa yaşandı. Fransa, İngiltere, Belçika, İtalya, hepsi bırakıp gitmek zorunda kaldı.” ifadelerini kullandı.

BM kararı

Birleşik Milletler Genel Kurulunda, geçen mayıs ayında, İngiltere’nin, Hint Okyanusu’ndaki Chagos Takımadaları’nın kontrolünü 6 ay içinde bırakarak ada devleti Morityus’a devretmesini talep eden karar kabul edilmişti.

BM Genel Kurulu kararları “nasihat” özelliğinde olmasına ve hukuki bağlayıcılığı bulunmamasına karşın milletlerarası arenada siyasi ağırlığı sebebiyle önemseniyor.

Milletlerarası Adalet Divanı (UAD) da 25 Şubat’ta İngiltere’nin Chagos Takımadalarını denetleme etmesinin yasa dışı olduğuna ve Chagos’u Morityus’a iade etmesine karar vermişti oysa yasal bağlayıcılığı bulunmayan UAD’nin kararları da nasihat niteliği taşıyor.

Chagos Takımadaları

İngiltere, 1814 yılından beri denetleme ettiği Morityus’a BM’nin baskısı üstüne 1968’te bağımsızlığını verdi ama bundan 3 yıl önce Chagos Takımadaları’nı ülkeden ayırarak elinde tutmaya devam etti.

İngiltere, Chagos Takımadalarının en büyüğü olan mercan ada Diego Garcia’yı ise 1966’da ABD’ye kiraladı. ABD, üs olarak kullandığı bu adayı, 2036 yılına kadar elinde tutabilecek.

Hint Okyanusu’nun tam ortasında yer alan ve sadece askeri araçlarla ulaşılabilen Diego Garcia Üssü, Soğuk Savaş’tan, Kuveyt’i işgal eden Irak’a karşı düzenlenen 1991’deki Çöl Fırtınası Operasyonuna, 11 Eylül’den hemen daha sonra Ekim 2001’de Afganistan’da Taliban’a yönelik hava saldırılarına kadar böylece çok operasyonda kayda değer rol oynadı.

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

ABD Hamas ve İran'a karşın yeni yaptırımlar açıkladı

ABD Hamas ve İran’a karşın yeni yaptırımlar açıkladı

EPDK'den 22 şirkete lisans

EPDK’den 22 şirkete lisans