in

Şişli’de Bomonti seferberliği

Şişli’de Bomonti seferberliği
Şişli’de Bomonti seferberliği

Osmanlı döneminde birincil modern bira yapımının gerçekleştirildiği, 1890 yılında kurulan İstanbul Şişli’deki Bomonti Bira Fabrikası’nın dini ve sosyal tesis alanı elde etmek üzere Şişli Müftülüğü’ne verilmesi üzerine Şişli sakinleri, imza kampanyası başlattı. Mahallelerine sahip çıkacaklarını bildiren Şişlililer, ilan dağıtarak komşularını bilgilendirdi.

“YIKILMASINI İSTEMİYORUZ”

Şişli sakinleri imzası ile yayınlanan bildiride, “Bomonti Bira Fabrikası’nın karşısındaki ilave hizmet binalarının yıkılacağını, bu alanda hangi amaçlarla ve kimler kadar kullanılacağını bilmediğimiz bir projenin hayata geçirileceğini öğrendik. Define kadar Diyanet’e atama edilen, ardından da bir derneğe devredilerek mutasyon projesi hazırlanan bu bölge, İstanbul’un kadim şehir kültürünün en renkli merkezlerinden biri durumundadır. Bizler, Şişli sakinleri olarak, Şişli’nin tarihi ve kültürel mirası olan bu tarihi yapıların yıkılmasını istemiyoruz” denildi.

“KAMUSAL BİR BÖLGE HALİNE GETİRİLMELİ”

Alanın kamusal bir bölge haline getirilmesi gerektiğini belirten açıklamada “Geçmişte olduğu gibi, koruma aşağıda olması gereken bu tarihi ve kültürel değerlerin korunmaya devam edilmesini; Şişli halkının onayını bölge transparan bir projeyle her yaştan ve her sosyoekonomik statüden yurttaşın yararlanabileceği, ulaşılabilir bir sosyal ve kültürel kamusal bölge haline getirilmesini talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

“BOMONTİ’NİN GELECEĞİ İÇİN İMZA VER”

Şişli Merkez Mahalle Meclisi’de change.org üzerinden imza kampanyası başlattı. Kampanyada “Söz hakkını kullan, sen de Bomont’inin geleceği hakkında imza ver” denildi.

DİYANET, İBB VE ŞİŞLİ BELEDİYESİ TOPLANACAK

ÖTE TARAFTAN, Şişli Belediye Başkanı Muammer Belirgin, Bomonti Bira Fabrikası ile ilgili yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Diyanet ve Şişli Belediyesi olarak toplanacağız. Amacımız karşılıklı görüşmelerle müşterek bir paydada buluşmak ve Bomonti için en uygun kararı saptamak” dedi. Toplantının yeri ve saati hakkında hemen şimdi data paylaşılmadı.

Bomonti Bira Fabrikası’nın binaları Diyanet’e devredildi

 

Diyanet’e devredilen Bomonti’yle ilgili flaş gelişme

 

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

Ünal Aysal'ın şirketi icralık oldu

Ünal Aysal’ın şirketi icralık oldu

Ekmek ve simidin fiyatı artacak mı?