in

Trump’ın mülteci kararına adalet onayı

Trump'ın mülteci kararına adalet onayı
Trump'ın mülteci kararına adalet onayı

ABD Yüksek Mahkemesi, Başkan Donald Trump yönetiminin ülkeye alınan Orta Amerikalı mülteci sayısına sınırlandırılma getirilmesi talebini onayladı.

Yüksek Duruşma kadar alınan laf konusu karar, Honduras, Guatemala ve El Salvador gibi ülkelerden sığınmacı alınmasını engelleyeceği sözü veren Trump için galibiyet olarak nitelendirildi.

Hem karara göre, Orta Amerika ülkelerinde yaşamış ama ikinci bir ülke üzerinden ABD’ye antre yaparak sığınma başvurusunda yer alan göçmenlerin de reddedileceği kaydedildi.

Karara dair sevincini Twitter’dan paylaşan Trump, “Hudut ilticasında Büyük bir ABD Yüksek Mahkemesi Kazanımı!” ifadelerini kullandı.

Başkanlık kampanyası vaktinde ABD’ye yapan iltica ve göçmenlik akımını büyük ölçüde bitireceği sözü veren Trump, Orta ve Güney Amerika’dan gelen göçmenleri Meksika sınırında bekletme kararı almıştı.

Bu kararın ABD yasalarına ve insan haklarına aykırı olduğu tartışılırken, federal temyiz mahkemesi, Trump’ın iltica başvurusu yapan göçmenleri Meksika’da bekletmesinin kanuna yerinde olduğuna karar verdi.

Yüksek Duruşma’nin yeni kararıyla, söz konusu ülkelerden gelen göçmen ve mülteci alımında büyük bir düşüş yaşanacak.

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

ABD ve Türkiye arasındaki YPG gerilimi BM raporunda

ABD ve Türkiye arasındaki YPG gerilimi BM raporunda

Annelerin HDP önündeki oturma eylemi 10'uncu gününde

Annelerin HDP önündeki oturma eylemi 10’uncu gününde