in

Will Ross’un ticaret ve S-400 mesajı dikkat çekti

Will Ross'un ticaret ve S-400 mesajı dikkat çekti
Will Ross'un ticaret ve S-400 mesajı dikkat çekti

Değişik temaslarda bulunmak için Türkiye’ye gelen ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ticaret hedeflerini ve yol haritasını Bloomberg HT’ye anlattı.

2 ülkenin 100 milyar dolarlık ticaret hedefinde her sektör için ayrıntılı yol haritası olduğunu belirten Ross “Bu maksat 2 adet 50 milyar dolarlık parçadan oluşuyor. Biri Türkiye kadar ihracat, bir diğeri ise ABD göre ihracat. Bu mevcut ticaret hacmi ile kıyaslandığında büyük görünebilir; oysa bu hedefi Amerika Birleşik Devletleri’nin toplam mallar ve hizmetler tarafındaki ticaret hacmi ile kıyasladığınızda, biz bu noktada 5 trilyon doların üzerindeyiz. Yani bu 50 milyar dolar, bizim ekonomimizin %1’ine eşdeğer.” değerlendirmesini yaptı.

“SERBEST TİCARET ANLAŞMASI KONUSUNDA KISA SÜREDE SONUÇ UMMAK GÜÇ”  

Türkiye’yle bağimsizlik ticaret anlaşması için az önce müzakerelerin başlamadığını bildiren Ross “Normalde ticaret anlaşmaları için görüşme etmek yıllar alır. Trans Pasifik Anlaşması’nı yerine getirmek sanırım 8-10 sene sürmüştü.. Yani çok kısa bir süre içinde bir şey olmasını bekleyemeyiz. Ve bu stil anlaşmalar için bahis sürecine zeka başlamadık. Bunun yerine şu lahza üstünde odaklandığımız şey iki ülke aralarında gerginlikleri azaltacak yine iki ülkenin de şipşak uygulayacağı şeyler. Umuyoruz fakat daha sonra daha devlete ait bir uzlaşma patikasında ilerleriz.” diye konuştu.

S400 MESELESİ

S400’ler konusunda görünüm gösteren Ross “Hazine Bakanı Mnuchin’in yaptığı (Türkiye’ye yaptırımları inceliyoruz) açıklamasında yeni bir şey yok. CAATSA adında bir yasamız var, bu yasa belirli hükümler içeriyor. Görüşmelerin sonucu ne olursa olsun NATO gereksinimleriyle, kurallarıyla düzen sağlaması gerekiyor. Çünkü hem ABD hem de Türkiye NATO üyesi ülkeler. Dediğim gibi bu sebepten ötürü bu koşullara ahenk sağlanması gerekiyor. Bir süredir sürekli görüşmelerin amacı da bu zaten. ” yorumunu yaptı.

ABD’nin Türkiye çelik sektörüne uyguladığı verginin azaltılıp azaltılmayacağına ilişkin Ross ” bir süredir Türk çelik sektörü %50’lik bir vergiye emrindeki. Bu, suç oluşturan niteliğinde bir gümrük vergisi. Ve eminim bu ticaret hacminde azalmaya sebep olmuştur. Evrensel olarak uygulanan gümrük vergisi %25. Yani bu şart Türkiye için ayrı bir güçlük yaratmıyor. Bu tarifeleri azalttığımız ülkeler çok sıkı kotalara uymayı kabul etmiş ülkeler.  Güney Kore örneğini ele alabiliriz..Onlar 2015’ten 2017’ye dek geçen süredeki bütün sevkiyatlarının % 70’ine eşit bir kota uygulanmasını kabul etmişlerdi. Yani hiçbir ülkeye tarifelerde huzur sağlanmıyor. Ama şunu da eklemek istiyorum. Alüminyum ve çelik sektöründeki Türk şirketlerinden binin üstünde dokunulmazlık başvurusu aldık. Bu başvurunun temelinde de ABD’de üretilmeyen ürünler ya da ABD’de piyasanın isteklerini karşılamaya yetecek nicelik ve nitelikte üretilmeyen ürünler var. Bu başvuruları kabul ettik. Bu da Türk şirketlerinin takriben %40’ına denk. Bir muafiyet verdiğimizde muafiyet başvurusu yaptıkları güne dönük oluyor. Yani ne gümrük vergisi ödemiş olursa olsunlar, onlara geri ödeme yapılıyor. ” değerlendirmesini yaptı.

“Tekstil sektörünün kapasitesi ile ilgili ya da benzer bir sektörün kapasitesi ile ilgili bir sorgulama var mı?” sorusuna ise Ross şu yanıtı verdi; “Kapasite bir sorun. Endüstrinin konsolide olması bir sorun. Dokuma sektöründe fazla sayıda minik şirket var. Yeniden benzer şekilde mobilya sektöründe çok sayıda ufak şirket var. Türk endüstrilerinde fazla sayıda küçük şirket var. Uluslararası ölçekte rekabet olabilmek için muhakkak bir ölçekte almak gerekiyor. Çünkü ola ki Walmart mağazaları düzene sokulacak olsa, oradan 10 parça bir şey almazsınız, veya 10 tişört almazsınız. Belki binlerce ola ki de milyonlarca şey almanız gerekir. Yani ölçek manâlı bir problem. Ve biz bu sorunun üzerine eğildik. Otomasyon da başka bir sorun. Çinliler bile bir çok otomasyon kullanıyor. Ufak şirketler için otomasyon fazla ekonomik yok. Bunun için daha büyük şirketlere ihtiyacınız var. Biz bir noktaya dek konsolidasyon olmasını savunuyoruz bu endüstrilerde. Küçük şirketlerin büyük şirketlerin daha alçak yüklenicisi olmasını savunuyoruz. ”

Wilbur Ross Türkiye temasları dahilinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüş, Erdoğan 2 ülke arasındaki 20 milyar dolarlık ticaret hacminin hakiki potansiyelin fazla aşağı olduğunu belirtmiş ve ABD’li şirketleri Türkiye’ye daha fazla yatırım yapmaya eğlence etmişti.

Written by sienceal

Comments

Bir Cevap Yazın

Loading…

PKK'nın Norveç Sorumlusu'na Bursa'da iki taraflı operasyon

Kocaeli’de FETÖ’nün sivil yapılanmasına operasyon: 12 nezaret

Erdoğan 30 büyükşehir belediye başkanıyla bir araya gelecek

Erdoğan 30 büyükşehir belediye başkanıyla bir araya gelecek